پژوهش های حقوق و ادیان

مرجع معرفی و بررسی آموزه های حقوق دینی (بانک جامع اطلاعاتی صهیونیسم)
«پژوهش های حقوق و ادیان» | تورات | یهودیت | اشکالات وارد بر یهود | اسرائیل

شناسه شامد: 1-1-718353-65-4-1

«بانک جامع اطلاعاتی صهیونیسم» پس از این با نام «پژوهش های حقوق و ادیان»، ضمن تاکید بر پیوند «دانش حقوق» و «معارف ادیان»، علاوه بر سرفصل های سابق، به موضوعات میان رشته ای نیز خواهد پرداخت.

مقدمه

کتب دینی یهودیان مشتمل بر دو بخش است : قسم اول عهد عتیق و قسم دوم تلمود.

تلمود

تلمود (بخوانید talmood)، مجموعه ‏ای است بزرگ از آموزه های اعتقادی و عملی یهود؛ این مجموعه که نگارش آن از نیمه اول قرن 1 میلادی تا پایان قرن 5 میلادی به طول انجامید، ریشه اش به دوران پس از اسارت بابلی بر می گردد؛ زمانى که یهودیان به بابل تبعید شدند گروهى به نام سوفریم (یعنى کاتبان) میان آنان پدید آمد. کاتبان کسانى بودند که به کتابت تورات و مضامین مذهبى مشغول بودند. مهمترین سوفر عَزرا بود که در قرن پنجم قبل از میلاد مى زیست. در دوران حکومت کاهنان، سوفریم و در راس آن ها عزرای کاتب به کتابت و شرح تورات پرداخت.[1]

آن ها اعتقاد داشتند حضرت موسی علاوه بر تورات مکتوب، توراتی شفاهی نیز داشته که همان تواصی و اوامر نامکتوب ایشان بوده که سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده؛ کاتبان، این تورات شفاهی را کتابت می کردند. عزرا و سایر کاتبان، شریعت موسی را بارور کردند و به شرح و تفسیر آن با کمک عبارات عهد عتیق پرداختند و بدین وسیله نیازهای روز جامعه یهود را برطرف کردند. این شیوه از تفسیر، به نسل های بعد نیز انتقال یافت واین کار ادامه یافت، تا آنجایی که ربای یهودا هناسی درقرن 2 میلادی، سنت شفاهی را مکتوب و آموخته های علمای ماقبل خود را درکتابی به نام میشنا (mishna) جمع کرد.

 تلمود - تلمود اورشلیمی - دانلود تلمود - گنجینه هایی از تلمود - سیری در تلمود - تورات - تلمود بابلی - عهد عتیق - کتب دینی یهودیان - کتب مقدس یهودیان - میشنا - گمارا - یهودا هناسی - سنهدرین

میشنا دربردارنده آموزه های شفاهی شریعت موسی است که در مقابل میقنا (تورات کتبی) قرار می گیرد. زبان میشنا عبرى عامیانه است و به ارزش ادبى عهد عتیق عبری نمی رسد.

میشنا شش بخش دارد که هر فصل، سدر نامیده مى شود و مجموعه آن 63 رساله در 523 فصل است[2] به این شرح:

1-سدر زراعیم (بخش بذرها، احکام محصولات و نتایج حیوانات) مشتمل بر 11 رساله
2-سدر موعد (بخش عید، درباره روزهاى یادبود) مشتمل بر 12 رساله
3-سدر ناشیم (بخش نسوان (بانوان)، احکام زناشویى) مشتمل بر 7 رساله
4-سدر نزیقین (بخش زیان ها، احکام اموال و زیان به نفوس) مشتمل بر 10 رساله
5- سدر قداشیم (بخش مقدسات، مقدسات دین یهود) مشتمل بر 11 رساله
6-سدر طهاروت (بخش طهارت ها، احکام پاک و ناپاک) مشتمل بر 12 رساله

میشنا بسیاری از مسائل را برای یهودیان حل کرد ولی پس از مدتی احساس شد خلاهایی وجود دارد، یهودیان آن را مختصر و مجمل و ناکافی دانستند و لذا شرح و تفاسیری بر میشنا نوشتند و این تفاسیر بر میشنا، به گمارا (بخوانید gemara) معروف شد. به مجموعه میشنا و گمارا تلمود می گویند؛ گفتنی است دو گمارا به وجود آمد، یکی در اورشلیم (فلسطین) و دیگری در بابل. از این رو دو تلمود داریم: تلمود بابلی و تلمود فلسطین؛ که البته تلمود بابلی از تلمود فلسطینی مفصل تر است.

در بخش «سیری در محتوای کتب دینی یهودیان» بسیار مفصل تر از مطلب به محتوای تلمود پرداخته شده است. این بخش از ستون «آشنایی با دین یهود» قابل دسترسی است.


نویسنده: سید ابوالفضل ساقی


[1] . شناخت یهودیت، محمد حسین طاهری، انتشارات دلیل ما، چاپ اول، صص 29-32

[2] . آشنایی با ادیان بزرگ، حسین توفیقی، ذیل بخش تلمود

نظرات بدون تایید نمایش داده می شوند. (۰)

سوالات، پیشنهادها و نظرات خود را با ما در میان بگذارید

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی