پژوهش های حقوق و ادیان | یهودیت، تورات، تلمود، صهیونیسم

مرجع معرفی و بررسی آموزه های حقوق یهود و اسلام | یهود شناسی | دانلود تورات فارسی و تلمود | صهیونیسم | اسرائیل
«پژوهش های حقوق و ادیان» | تورات | یهودیت | اشکالات وارد بر یهود | اسرائیلیهودیت - اسلام - یهود شناسی - تورات - تلمودصهیونیسم | یهودیت | دانلود تورات فارسی | دانلود تلمود فارسی | دانلود کتاب تولد اسرائیلیهودیت | یهود شناسی | صهیونیسم چیست | تورات - تلمود - انجمن کلیمیان تهرانمطالعات یهود | مطالعات صهیونیسم | تورات فارسی | ترجمه فارسی تلمود | یهودیت | دانلود کتابتورات - یهود شناسی - فیلم حضرت موسی - فیلم خروج و خدایان - فیلم های دینی هالیووددانلود تورات - دانلود تلمود - دانلود کتاب تولد اسرائیل - دانلود کتاب دنیا بازیچه یهود - کتابخانه ادیانمقالات یهود شناسی - مقالات صهیونیسم - مقاله دینی - مقالات ادیان - صهیونیسم - اسرائیلکتاب مقدس - دانلود تورات - دانلود عهد عتیق - دانلود عهد جدیددانلود تورات - تلمود - یهود شناسی - اسرائیل - صهیونیسمسید ابوالفضل ساقی - اساتید ادیان - اساتید یهود شناسی - حقوق دینیکتابخانه مجازی ادیان - یهودیت - صهیونیسم - اسرائیل - تلمود فارسی- تورات فارسی
دانلود تورات فارسی - دانلود ترجمه فارسی تورات - دانلود تورات بدون سانسور - دانلود تورات فارسی پی دی اف - دانلود تورات دو زبانه تلمود - دانلود کتاب تلمود - تلمود فارسی - دانلود ترجمه فارسی تلمود - دانلود تلمود رایگان دانلود دائرة المعارف جودائیکا - دانلود دانشنامه یهودی
پژوهش های حقوق و ادیان
مرجع تخصصی مطالعه حقوق یهود و اسلام
مرجع دانلود عهد عتیق، تورات، تلمود، اوستا و قرآن
یهود شناسی - بانک جامع اطلاعاتی صهیونیسم - پژوهش های حقوق و ادیان

مقدمه

بسیاری از سازمان ها و شخصیت های برجسته، مدعی سکولار بودن رژیم صهیونیستی می باشند و به آزادی های خلاف مبانی یهودی در شهرهایی نظیر تل آویو استناد می کنند. در این مطلب به نفوذ و حاکمیت قوانین دینی یهودی در ساختار و بدنه نظام سیاسی اسرائیل خواهیم پرداخت. تقویم، مراسم های دولتی، نظام آموزشی، نظام سیاسی، نظام حقوقی اسرائیل و ... همه و همه تحت تاثیر شریعت یهودی شکل گرفته اند و حرف اول و آخر را در اسرائیل حاخام های طراز اول می زنند. در این بخش به موضوعاتی نظیر «یهودی سازی علم و صنعت در اسرائیل»، «حمایت یهودیان از رژیم صهیونیستی»، «تورات، کتاب مقدس رسمی کشور»، «فعالیت های دینی یهودیان در اسرائیل»، و «نمادهای دینی در مراسم های رسمی دولتی اسرائیل» خواهیم پرداخت. در بخش دوم نیز تقویم رسمی، هدف تشکیل دولت اسرائیل، تاثیر شریعت یهودی بر نظام حقوقی اسرائیل، آرمان مذهبی پرچم اسرائیل و نهایتا سرود ملی اسرائیل را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

یهودی سازی علم و صنعت در اسرائیل

 

اسرائیل از نظر ظاهری، در راه رسیدن به سطح کشورهایی مانند هلند و بلژیک، و کشورهای مجهز به علوم و فنون عصر حاضر، در جهت توسعه و ترقی صنعتی و اقتصادی گام های بلند و موثری برداشته است. جمعیت آن پیوسته در حال افزایش است، زاد و ولد تشویق می گردد، امور بهداشت و درمان کودکان با دقت و حساسیت خاصی دنبال می شود. در کنار موسسه های عالی و دانشگاه ها، سازمان ها و تشکیلات تحقیقاتی احداث گردیده است. سعی بر این است تا با دعوت از متفکران، استادان و متخصصین یهودی سایر کشورها، ولو بطور موقت، افکار علمی مدرن، طرح ها و اختراعات این قبیل افراد، بمنظور تقویت نیروی فکری و تربیت کارشناس، به داخل اسرائیل منتقل گردد. همه این ها متکی بر یک اصل است که آن اصل دین یهود بوده و سه بخش اساسی آن را نیز، تاریخ یهود، زبان، و ناسیونالیسم یهود تشکیل می دهند.

اسرائیل بطور اعجاب انگیزی با گذشته و تاریخش وابستگی دارد. اسرائیل خصوصیات و آداب دینی را پذیرفته، علم و تکنیک را با مذهب مرتبط ساخته، و در اثر تعلیم و تربیت همه جانبه ی ملی و معنوی، دین را بصورت یک آرمان، در زندگی روزمره جامعه یهود، اساس قرار داده است. در این مورد، نمونه ای با این مقیاس نمی توان ارائه داد.

حمایت یهودیان از رژیم صهیونیستی

کلیه افراد یهودی سایر کشورها، با فداکاری های مالی در سطح وسیع، دولت یهودی اسرائیل را تقویت می نمایند. در کشور اسرائیل دین و ملیت، پشتیبان و حامی یکدیگرند. رهبران مذهبی را اکثرا ملی گراهای افراطی تشکیل می دهند. دولت اسرائیل به تمام معنی، در قالب دولت دینی شکل یافته است. اجازه کوچکترین انتقاد علیه دین یهود داده نمی شود. کسی در مقام تنقید بر نمی آید. از مسائلی که به ذهن کسی در اسرائیل خطور نمی کند، اهانت و تحقیر مسئولین دینی و مرتجع نامیدن آن هاست. دانشجویان یهودی دانشگاه ها، درحالیکه رهبران دینی در پیشاپیش آن ها در حرکت اند، راهپیمایی می کنند، و روزهای مذهبی را با هم می گذرانند.

«عوودیا یوسف» از حاخام* های سرشناس و پر نفوذ اسرائیل؛ وی از فاشیست ترین حاخام  های زمان خود بود و در اکتبر سال ۲۰۱۰ یوسف در سخنانی گفت که «تنها وظیفه غیریهودیان خدمت کردن به یهودیان است». او در زمان پهلوی به ایران آمد و از یهودیان ایران مبالغ زیادی را برای کمک به اسرائیل دریافت کرد. وی در سال 2013 در جهنم به دیدار دوستانش شتافت.

 

تورات، کتاب مقدس رسمی کشور

در زندگی عادی، در جامعه و ارتش، سوگند به تورات خورده می شود. در بعضی از محاکم، به برخی از مظاهر هم سوگند یاد می شود. چنانکه در سفر تثنیه10: 20 آمده است: «از یهوه خدایت بترس، او را عبادت نما، به او متوسل شو، و به نام او قسم بخور.»

فعالیت های دینی یهودیان در اسرائیل

وابستگی به کتاب مقدس، که در یکپارچگی و اتفاق قوم یهود، نقش مهمی بازی کرده، در تمام اصناف جامعه مشاهده می شود. بیت المقدس، بصورت یکی از بزرگترین مراکز تحقیق و بررسی کتاب مقدس در آمده است. این تحقیقات در دانشگاه عبرانی، انستیتوی ربی کوک (حاخام کوک)، انستیتوی رسمی کتاب مقدس و در سایر مراکز دینی، و نیز در سازمان دینی وابسته به دین مسیحی انجام می پذیرد. همچنین در دانشگاه بارلان در تل آویو، و در موسسه کتاب مقدس ریشون له صهیون، همان تحقیقات دنبال می شود. از سوی سازمان کتاب مقدس اسرائیل، در همه نقاط کشور، کنفرانس های آموزشی، سخنرانی ها، و سمینارهای دینی بر پا می گردد. چه در سطح کشور، و چه در سطح بین المللی، مسابقات مربوط به کتاب مقدس، با علاقه ی خاصی دنبال می شود.

نمادهای دینی در مراسم های رسمی دولتی

در مراسم رژه ی ارتش (به نشانه رهایی از بردگی و حرکت قوم یهود از مصر به طرف قدس) «رول تورا» (کاغذ و طومار لوله شده ی تورات) پوشیده و در روپوش ابریشمی، در داخل تخت روانی قرار گرفته، با محافظت سربازانی عبور داده می شود. تورات اعیاد مذهبی مختلفی دارد. روز ختم قرائت تورات (سیمحا تورا)، بنام روز مبارک تورات خوانده می شود. طومارهای تورات موجود در کنست ها درحالیکه بر روی شانه ها، و یا بر روی دستها به هوا بلند شده، بر تخت روان ها طی مراسمی در کوچه و خیابان ها گردانده می شود. جشن ها بر پا گردیده، تورات های کنست ها در معرض زیارت مردم قرار داده می شود. همچنین تورات ها را به زیارت همدیگر می برند. تورات های بیت المقدس، بحالت قافله به طرف مرقد شاه داود واقع در کوه صهیون برده می شود، و در راه سرودها و شعرهای مذهبی خوانده می شود. مراسم این روز، در همه نقاط جهان یکسان است. اگر در کشوری یهودی ها محدودیتی در انجام مراسم در کوچه و خیابان داشته باشند، این کار را در داخل منازل و یا داخل معبد، و یا کنست انجام می دهند. حمل تورات بر روی شانه و یا به آغوش کشیدن آن ثواب زیادی دارد.


تلخیص: سید ابوالفضل ساقی

منبع: کتاب مبانی فراماسونری، ص26-30، تالیف هارون یحیی، مترجم جعفر سعیدی، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چاپ دوم، 1376


نظرات (۲)

بله درسته ... اینها نگاه آخرالزمانی شون هم توجیه دینی داره ...
۱۳ آذر ۹۷ ، ۱۶:۴۴ س _ پور اسد
سلام و خداقوت .. انتخاب موضوع با تلخیصی گویا بخوبی انجام شده... تشکر
ظاهرا" آنچه را که ج.ا.ایران بدان شعار می دهد؟ صهیونستهای غاصب در قالب یک "جمهوری دینی" موفق و آرمانی با تقید و "موحدبودن در راه باطلشان" به آن نائل شده اند .... مع الاسف
یکی از فرماندهان جنگ 8 ساله در روزهای منتهی به قبول قطعنامه 598؛ می گفت: تنهاکسی که به حرفهای "امام ره" با دقت عمل می کند "صدام" است ... تلخندی که معانی و مفاهیم زیادی در خود مستتر داشت. والعاقبته للمتقین
پاسخ:
سلام و سپاس...
ضمن تایید حرف حضرتعالی، باید توجه داشته باشیم صهیونیست ها هم آنچنان در تحقق آرمان هایشان موفق نبوده اند و مشکلاتی که دنیا و امریکا برای ج.ا. ایران خلق کرده اند، نصف مشکلاتی که ایران برای اسرائیل ایجاد کرده، نمی شود و بحمدالله بقول رهبری اسرائیل روز به روز نا امن تر می شود... بالا گرفتن تنش بین علمای سنتی و متجدد صهیونیست هم از نقاط ضعف اساسی اسرائیل محسوب می شود و به کرات می بینیم یهودیان حریدی چاقو و قمه به دست!! به جان یهودیان تجدد طلب میفتند. در کل بنظر حقیر، بزرگنمایی دستاوردهای صهیونیسم نباید تا حدی باشد که موجب دلسردی مسلمین شود. انشاء الله از نقاط ضعف این رژیم ملوّث به زودی مطالبی خواهد آمد.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.