پژوهش های حقوق و ادیان

مرجع معرفی و بررسی آموزه های شریعت یهودی و اسلامی (بانک جامع اطلاعاتی صهیونیسم)
«پژوهش های حقوق و ادیان» | تورات | یهودیت | اشکالات وارد بر یهود | اسرائیل
تازه های کتابخانه
«پژوهش های حقوق و ادیان»
اولین مرجع تخصصی معرفی، نقد و بررسی تطبیقی آموزه های حقوقی در ادیان
(«بانک جامع اطلاعاتی صهیونیسم» سابق)

#یادداشت 23

#یادداشت های عمومی

🔸از دیرباز یکی از راه های فرار از محکومیت و مجازات، گریختن از کشور محل وقوع جرم بود. از آنجایی که قلمرو قضایی و حوزه تعقیب متهمان، محدود به مرزهای جغرافیایی هر کشور است، فرار از کشور یکی از آسان ترین راه های گریز از محکومیت بود.

🔺در بسیاری موارد، «عمل ارتکابی» که به موجب قانون کشور محل وقوع، «جرم» شناخته می شود، در دیگر کشورها عملی مباح و قانونی فرض شده است. به طور مثال شخص «زنا کار» که به موجب قانون ایران، مجرم و مستحق مجازات شناخته می شود، به موجب حقوق کیفری امریکا، کاملا بی گناه است. لذا دولت های خارجی از مجرم در برابر کشور محاکمه کننده، دفاع کرده و او را به پناهندگی می پذیرفتند. این چنین شد که اصل «عدم استرداد مجرمین» به عنوان یکی از اصول حقوق کیفری پذیرفته شد. در حال حاضر معمولا دولت ها از بازگرداندن مجرمان سیاسی و نظامی خودداری می کنند. این بدان جهت است که این دسته از مجرمین غالبا با انگیزه های شرافتمندانه نظیر اصلاحات سیاسی و اجتماعی دست به جرم می زنند. لذا این مجرمین با مجرمین عادی تفاوت داشته و مستحق حمایت اند.

🔻اما در خصوص مجرمین عادی رویه معمول در کشورها یا «عدم استرداد مجرم» و یا «استرداد متقابل» می باشد. به موجب موافقتنامه همکاری حقوقی در امور مدنی و کیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در سال 1388 ایران و ترکیه متعهد به استرداد متقابل مجرمین به یکدیگر شدند. به موجب بند یک ماده 34 این موافقتنامه «طرف های متعاهد موافقت خواهند کرد که اشخاصی که در قلمرو آنان یافت می شوند را طبق مفاد این موافقتنامه برای تعقیب، محاکمه یا اجراء محکومیت به طرف دیگر مسترد نمایند.»

🔹مستند به این موافقتنامه با درخواست پلیس اینترپل ایران از ترکیه، امیرحسین مقصودلو که برای اجرای چند کنسرت به ترکیه رفته بود، توسط پلیس ترکیه دستگیر شد و هم اکنون در حال انتقال به ایران برای محاکمه است. در ماه های اخیر، نامبرده اقدام به تولید چندین محتوای مجرمانه صوتی و تصویری کرده بود که به طور گسترده ای در سطح اینترنت بازنشر شده بود و بازخوردهای فراوانی داشت. این اقدامات مجرمانه به حدی است که احتمال دارد دادستانی در کیفرخواست «افساد فی الارض» را به عنوان اتهام نامبرده ذکر کند. به موجب ماده 286 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 هر شخصی که «... سبب اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع گردد، مفسد فی الارض محسوب و به «اعدام» محکوم می‌گردد.» البته با توجه به فضای حاکم بر جو قضایی کشور و فشارهای بین المللی این مسئله بعید می نماید.

🔸صرف نظر از اتهام «افساد فی الارض»، اتهاماتی که ممکن است تا کنون علیه وی مطرح شود عبارتند از: تظاهر به عمل حرام (موضوع ماده 638 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392)، روابط نامشروع مادون زنا (موضوع ماده 637 ق.م.ا. )، انتشار اینترنتی محتوای مستهجن (موضوع 742 قانون جرایم رایانه ای مصوب 1388)

🔹شایان ذکر است این مسئله که محلِ وقوعِ اقدامات او در خارج از کشور بوده، تاثیری در مسئولیت کیفری وی ندارد. مطابق قواعد قلمرو حاکمیت قوانین کیفری ایران، ارتکاب اعمال مجرمانه مذکور حتی در خارج از کشور، مانع از محکومیت در داخل کشور نیست. به موجب ماده 7 قانون مجازات اسلامی، چنانچه شخص ایرانی در خارج از کشور مرتکب جرمی شود، در صورتی که در ایران یافت و یا به ایران بازگردانده شود، طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران محاکمه و مجازات می‌شود.

🔸«عدم تعادل روانی» و «فقدان سلامت عقلی» امیرحسین مقصودلو که از رفتارهای نامتوازن و گفتارهای نامعقول وی به روشنی پیداست، ممکن است به عنوان مهم ترین دفاعیه ی او در جریان رسیدگی مطرح شود. چنانکه وی بارها در مصاحبه های مطبوعاتی خود اقرار کرده آزمایش های روانپزشکی دلالت بر عدم تعادل روانی وی دارد.

 

🔹آنچه گفته شد صرفا اتهاماتی احتمالی بود و شکی نیست نگارنده هیچ نوع اتهامی را علیه شخص امیرحسین مقصودلو در واقع وارد نمی کند و ایراد هر نوع اتهام را تنها در صورت تایید مقام قضایی، صحیح می داند.

🖌به قلم سید ابوالفضل ساقی (کارشناس حقوقی)

نظرات (۲)

۰۸ بهمن ۹۸ ، ۲۱:۵۶ تبلیغات رایگان

یعنی خاک بر سر طرفداران این مردک بی عقل

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">