پژوهش های حقوق و ادیان

مرجع معرفی و بررسی آموزه های شریعت یهودی و اسلامی (بانک جامع اطلاعاتی صهیونیسم)
«پژوهش های حقوق و ادیان» | تورات | یهودیت | اشکالات وارد بر یهود | اسرائیل
«پژوهش های حقوق و ادیان»
مرجع تخصصی مطالعه و نقد حقوق یهودی و اسلامی

#یادداشت 6

یکی از نهادهای مالی مذهبی بسیار مهم در کشور، دفاتر وجوهات مراجع عظام تقلید می باشند. این دفاتر از منابعی همچون خمس، زکات، رد مظالم و سایر وجوهاتی که جنبه ی شرعیه دارند تامین مالی می شوند. چنانکه بر می آید مبالغ دریافتی دفاتر، ارقام کلانی است که نه تنها از شیعیان ایران، بلکه از مسلمانان ساکن در سایر کشورها نیز دریافتی دارد.

بر اساس آیات قرآن و روایات، مبالغ خمس و زکات و رد مظالم و ... باید به پیامبر و جانشینان  ایشان (ائمه اطهار) پرداخت شود و به بیان عوام، «سهم امام» است. فقهای اسلامی با تفاسیری در زمان غیبت امام عصر، فقیهان را نائب امام دانسته و لذا از آنجا وظایف امام در موارد اداره ی امور شرعی جامعه بر عهده ی آنان است، فقیه را «مرجع دریافت وجوه شرعی» معرفی کرده اند. فقهاء موظفند از این مبالغ در راه تعظیم شعائر مذهب تشیع، دفاع از جامعه ی اسلامی، کمک به فقراء و ایتام و مساکین و ... بهره ببرند.

پرداخت شهریه به بسیاری از طلاب، اسراف وجوهات شرعی است.

در حال حاضر یکی از مصارف وجوهات شرعیه، پرداخت کمک هزینه های تحصیلی، تحت عنوان «شهریه» و «مرحمتی» به طلاب و دانشجویان علوم اسلامی است. یکی از نقدهای اصلی وارد بر این مسئله، ناظر بر طلابی است که ضمن دریافت شهریه، هیچ تبلیغ و خدمتی در مسیر اسلام ندارند. بسیارند طلبه هایی که بدلایلی نظیر «تهذیب نفس» از جامعه فاصله گرفته، و تنها در ایام پرداخت شهریه، در شهر حضور می یابند و پس از دریافت شهریه، مجددا به کنجی عزلت می گزینند. بلاشک این هدر دادن و پایمال کردن وجوهات شرعی است که هم دفاتر مراجع شرعا مسئولند و هم طلاب گوشه نشین. در مقابل چه بسیارند افراد و گروه های غیر طلبه ی خودجوشی که بسیار بیشتر از طلاب تبلیغ می کنند و در عین حال هیچ گونه حمایتی از سوی دفاتر مراجع که موظف به «تعظیم شعائر» می باشند، ندارند. این بی نظمی و ضعف مدیریتی، بلاشک نتیجه ای جز تضعیف دین و مذهب نخواهد داشت.

http://www.jahannews.com/images/docs/000570/n00570765-b.jpgقسم دیگر از طلاب مشابه، کسانی هستند که در حوزه های علمیه تحصیل می کنند و پس از سال ها دریافت شهریه، نهایتا به عضویت هیئت علمی دانشگاه ها یا حوزه ها، یا همچنین به استخدام ادارات و سازمان ها نظیر قوه قضاییه، سپاه پاسداران و ... در می آیند و ضمن دریافت حقوق رسمی، به تبلیغ اسلام می پردازند. سوال اینجاست که چه تفاوتی میان این شخص که علوم اسلامی خوانده و هیچ تبلیغی برای اسلام نکرده و آن شخصی که در دانشگاه فیزیک و ریاضی و روانشناسی و ... خوانده و هیچ تبلیغی برای اسلام نکرده، وجود دارد؟ هر دو دسته، دانشجویانی عادی به حساب می آیند. اگر مبنای پرداخت شهریه، تبلیغ دین اسلام است، پس نباید با پرداخت شهریه به طلابی که قصد استخدام دارند، اموال شرعی را از بین برد. اگر مبنای پرداخت شهریه، صرفا علم آموزی ولو بدون تبلیغ است، پس باید بالتساوی به همه دانشجویان حداقل علوم انسانی، شهریه پرداخت شود. چرا که یک دانشجوی الهیات و یک طلبه فرق آنچنانی ندارند.

در این باره پیشنهاد می شود حوزه های علمیه بعد از دریافت ارائه گزارش مبنی بر تبلیغ و فعالیت افراد در امور تبلیغی، به آن ها شهریه پرداخت نماید. یا از آنجا که تحصیل در حوزه، غالبا تمام وقت و شبانه روزی است و افراد به جز تحصیل وقت تبلیغ ندارند، از طلاب در بدو ورود به حوزه، تعهد یا اسناد مالی نظیر سفته در قبال پرداخت شهریه دریافت شود تا اگر در آینده شخص، به راه تامین اهداف تبلیغی ورود نکرد، شهریه ها مجددا از وی مطالبه شود.

هیچ نظارت قانونی بر دفاتر وجوهات وجود ندارد

نقد دوم به سیستم نظارتی بر پرداخت شهریه هاست. علی رغم وجود دستگاه های نظارتی نظیر سازمان بازرسی کل کشور (وابسته به قوه نتیجه تصویری برای طلبه شهریه بگیرقضاییه) و دیوان محاسبات کشور (وابسته به مجلس) که موظفند به روند صحیح مالی ادارات و نهادها نظارت داشته باشند، قانونا هیچ نظارتی بر دفاتر وجوهات شرعیه نیست و بلاشک نمی توان گفت که این دفاتر از نفوذ و رخنه ی فرصت طلبان و تجاوزگران به بیت المال مصون هستند. مطابق اصل 55 قانون اساسی، دیوان محاسبات تنها بر دستگاه های نظارت دارد که به نحوی از بودجه ی کل کشور استفاده کنند، این درحالیست که دفاتر مراجع از این بودجه استفاده نمی کنند فلذا مشمول نظارت دیوان نیستند. سازمان بازرسی نیز مطابق بند الف ماده 2 قانون تشکیل سازمان بازرسی کل، بر سازمان ها و نهادهای دولتی و وابسته به دولت و همچنین موسسات عام المنفعه و نهادهای انقلابی نظارت دارد. علی الظاهر دفاتر وجوهات شرعیه مشمول هیچ کدام از این عناوین نمی گردد و در حکم نهادهای وابسته به رهبری است و از نظارت مستثنی می باشد.

مسئولان دفاتر در پیشگاه خداوند مسئول خواهند بود.

عدم نظارت قانونی بر دفاتر وجوهات شرعیه، و در نتیجه وجود احتمال تعدی و تجاوز به اموال شرعی توسط برخی فرصت طلبان در لباس مقدس روحانیت، موجب بی اعتمادی روز افزون مردم به دفاتر مراجع و در طول آن موجب بی اعتمادی به روحانیت و علماء شده است. پر واضح است که مردم با مشاهده ی زندگی اشرافی برخی وابستگان به دفاتر وجوهات، بلاشک نسبت به روحانیت بی اعتماد شده و نه تنها از پرداخت خمس و زکات و... به دفاتر خودداری می کنند بلکه بالکل، این واجبات الهی را ترک می کنند و حتی آن را به موارد دیگر نظیر ایتام و فقراء و... هم نمی پردازند. بالقطع، دفاتر مراجع، در این «ترک واجب الهی» سهیم و در نتیجه در پیشگاه خداوند مسئول خواهند بود.


سید ابوالفضل ساقی (اسفند 96)


نظرات (۰)

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">