پژوهش های حقوق و ادیان

مرجع معرفی و بررسی آموزه های شریعت یهودی و اسلامی (بانک جامع اطلاعاتی صهیونیسم)
«پژوهش های حقوق و ادیان» | تورات | یهودیت | اشکالات وارد بر یهود | اسرائیل

شناسه شامد: 1-1-718353-65-4-1

تازه های کتابخانه
«پژوهش های حقوق و ادیان»
تاسیس: 11 تیرماه 1395
شامد: 1-1-718353-65-4-1
مدیر مسئول: سید ابوالفضل ساقی
ارتباط از طریق:
ایمیل: AbolfazlSeyyedSaghi@Gmail.com
تلگرام و سروش: SA_Saghi@
نام اثر: اعدام در حقوق یهود و اسلام
مولف: سید ابوالفضل ساقی، (با همکاری دکتر عبدالرضا اصغری)
انتشارات: مرکز پژوهش دانشگاه علوم اسلامی رضوی
ارزیاب های علمی:
  • دکتر حسین سلیمانی (استادیار گروه حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه مفید قم)
  • دکتر محمد علی سعیدی (استادیار گروه حقوق دانشگاه علوم اسلامی رضوی)
معرفی کتاب:
   شباهت های فوق العاده زیاد بین نظام کیفری یهودی و اسلامی در سیاست های جنایی، تعریف جرایم موجب اعدام، کیفیت اعدام ها و حتی کارکرد سازمان کهانت یهودی و فقاهت اسلامی، برخی اندیشمندان را بر آن داشته که قائل به اقتباس حقوق اسلامی از شریعت یهودی در احکام مجازات اعدام باشند. از سویی، نقدهای اندیشمندان اسلامی بر این نظریه، غالبا مبتنی بر ادله نقلی است و دردی از جامعه غیر اسلامی دوا نمی کند. این ادله نقلی هر چند هم که قوی باشند اما هیچ گاه یقینِ بدست آمده از منطق، روح ماجراجوی بشر را به آرامش نمی رساند. فلذا به عقیده ما بررسی صحت و سقم این مسئله، نیازمند مطالعه موشکافانه این دو نظام در احکام کیفری مربوط به مجازات اعدام، بر اساس اصول مسلم حقوقی و منطقی است؛ که مع الاسف نادر اند تحقیقاتی که این مسئله را جزئی و مصداقی، بررسی و مطالعه کنند. آیین یهود و اسلام نگاه مشترکی در بسیاری از جرایم از جمله قتل، زنا، لواط، ارتداد دارند و نسبت به این امور سیاست جنایی سخت و خشنی را در پیش گرفته اند. مطالعه تطبیقی احکام یهود و اسلام در مسئله اعدام، یافته های جدید و جالبی از هر دو دین بدست می دهد که شاید تا کنون مورد غفلت بزرگان هر دو دین بوده باشد.
   از آنجایی که تا کنون پژوهش مستقلی به این موضوع اختصاص نیافته و در آثار حوزه ادیان گهگاه صرفا مورد اشاراتی قرار گرفته بود، بر آن شدیم تا به تفصیل بدین مسئله بپردازیم. علاوه بر این، مقایسه دو نظام مزبور با یکدیگر و با نظام های کیفری نوین و نیز انطباق آن با اصول حقوقی از دیگر موضوعات مورد بحث در این کتاب است. از این رو مخاطبین تخصصی کتاب، دانشجویان و پژوهشگران حوزة فقه، حقوق و ادیان می باشند.
   در ادامه به بررسی 4 شاخص ممتاز کتاب خواهیم پرداخت:

1- «بهره گیری فراوان از تلمود»: کتاب حاضر بطور تخصصی و تحلیلی فقط در موضوع قتل و جرایم مستوجب اعدام مطالعه داشته و با عینک نقد و انتقاد به جزئیات و ریز احکام پرداخته است. بررسی شبهات حقوقی در حیطه قتل و اعدام از ارکان اصلی پروژه است و سعی نگارنده بر این بوده از موازی کاری خودداری نموده و مطالب مهمی که تحت پوشش تحقیقات مشابه نمی باشد را، مورد ذکر و بررسی قرار دهد و اثری با محتوای جدید فراهم آورد. ویژگی ممتاز اثر حاضر نسبت به سایر آثاری که در حوزه مطالعه تطبیق شریعت یهودی و اسلامی نگاشته شده، بهره مندی از مهمترین و بزرگترین منبع تفسیری – فقهی یهودی، یعنی «تلمود» می باشد. بعلت موجود نبودن تلمود در ایران و به تبع آن، موجود نبودن ترجمه فارسی آن، غالب محققین تنها با تکیه بر تورات تحقیقاتی ناقص ارائه داده اند که خوشبختانه اثر حاضر با تکیه بر تلمود، از این موضوع مصون می باشد. سعی بر این بوده بطور برابر به اسلام و یهود پرداخته شود.

2- «معرفی دقیق محتوای ابواب تلمود»: معرفی دقیق، متفاوت و کاربردی ابواب و فصول تلمود و ابواب آن تحت عنوان فصل «درآمدی بر فقه یهودی» از دیگر ویژگی های ممتاز کتاب حاضر است. تبیین محتوای سدرهای 6 گانه میشنا و تشریح یک به یک ابواب «سدر نزیقین» که مشتمل بر احکام حقوقی و کیفری تلمود می باشد از دیگر موضوعات مطرح شده در این فصل است. با توجه به حجم بالای تلمود و ایجاد سردرگمی های احتمالی برای پژوهشگران، لازم دانسته شد محتوای ابواب تلمود ذکر گردد تا محققین به راحتی بتوانند موضوع مطلوب خود را در تلمود بیابند.

3- «منابع زیاد»: استفاده از منابع زیاد، از دیگر ویژگی های کتاب حاضر بوده که می تواند برای دانشجویان، پژوهشگران و علاقه مندان حوزه ادیان و حقوق راهنما و راهگشا باشد. کتاب حاضر از 100 منبع فارسی، عربی و انگلیسی در قالب های کتاب، مقاله، پایان نامه، قوانین و اسناد بین المللی بهره برده است.

4- «تطبیق احکام دینی با اصول حقوقی روز» مطالعه تطبیقی اصول و احکام حقوقی یهودی و اسلامی با عنایت به اصول حقوقی دنیای امروز، از دیگر محورهای کتاب حاضر است. این موضوع منجر به مطالعه موردی درباره وضعیت اعدام در اسرائیل و کشورهای اسلامی گردید که کارآیی و سودمندی احکام یهودی و اسلامی را نشان می دهد.

برای مطالعه و مشاهده فهرست، پیشگفتار و مقدمه کتاب، می توانید از طریق لینک زیر 20 صفحه نخست کتاب را دانلود کنید.

دریافت
حجم: 0.5 مگابایتنظرات بدون تایید نمایش داده می شوند. (۲)

۱۵ آذر ۹۸ ، ۱۴:۰۵ محمد نصری مهاجری

سلام و درود خدمت شما دوست عزیز
اگر مایل به تبادل لینک با بنده هستین لطفا منو با نام وبلاگ حقوقی محمد نصری مهاجری لینک کنید سپس اطلاع دهید تا شما رو لینک کنم. موفق باشیدhttp://mohamadnasri.blog.ir/https://mohammadnasrimohajeri.persianblog.ir/http://mohammadnasri.blogfa.com/

۱۷ آذر ۹۸ ، ۰۰:۱۷ س _ پور اسد

سلام و خدا قوت

ضمن عرض تبریک بابت توفیق در امر طبع و کتابت اولین محصول مساعی حضرتعالی در امر پژوهشهای حقوق ادیان خاصه "یهود و اسلام " و حسن انتخاب نام جدید این پایگاه وزین و موثق علمی-معنوی ؛ در پاراگراف 1- مرقوم شده که :بعلت موجود نبودن تلمود در ایران و به تبع آن، موجود نبودن ترجمه فارسی آن، غالب محققین تنها با تکیه بر تورات تحقیقاتی ناقص ارائه داده اند که خوشبختانه اثر حاضر با تکیه بر تلمود، از این موضوع مصون می باشد

مستدعی است نحوه دسترسی به متن فارسی تلمود به رغم مشکلات پیش گفته را نیز تبیین فرمایید.

-همچنین این سئوال برایم پیش آمده که با توجه به :مبحث چهارم: ادله اثبات قتل در یهودیت و اسلام مضاف بر سه دلیل یادشده "علم قاضی" در اثبات جرم در آیین یهود  وجهی دارد یا خیر؟

آرزومند توفیقات روزافزون شما سیدعزیز در خلق و طبع آثارموثر جدید بوده و هستم

وفقکم و ایانا 

پاسخ:
سلام و عرض احترام؛
خیلی ممنونم از نظر لطف حضرتعالی...
در خصوص پرسش جنابعالی، متاسفانه متن فارسی شده از تلمود وجود ندارد و تنها برخی نسخ انگلیسی تلمود آن هم به سختی قابل دسترس است. از این جهت خلا زیادی در زمینه مطالعات ادیان احساس می شود.
اما در خصوص سوال دوم، باید عرض شود در یهودیت تنها شهادت دو مرد عادل در اثبات قتل معتبر است که البته موارد شاذ و نادر دیگری هم در متون یهودی وجود دارد که در کتاب بدان اشاره شده است.
سربلند باشید.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی