جوانان اروپایی از مذهب روگردان شده‌اند

 • ۱۰۵۶
جوانان اروپایی هر روز بیشتر و بیشتر از مذهب روگردان می‌شوند. پژوهش جدید دانشگاه سنت مری، از قدیمی‌ترین مراکز دانشگاهی کلیسای کاتولیک نشان می‌دهد که اکثریت جوانان در دوازده کشور اروپایی هیچ گونه وابستگی و علاقه‌ای به مذهب ندارند. پژوهش استفان بولیوان، استاد الهیات دانشگاه سنت مری لندن، در کشورهایی مانند هلند و بلژیک انجام شده است که به گفته کارشناسان به‌ صورت سنتی دارای فرهنگ مذهبی هستند. این گزارش می‌گوید که جمعیت افراد مومن به مسیحیت در این قاره در حال کاهش است. موسسه آمریکایی تحقیقات «پیو» نیز در سال ۲۰۱۵ با ارائه نتیجه تحقیقات خود اعلام کرده بود که در دهه‌های آینده، جمعیت مسیحیان تا ۱۰۰ میلیون نفر کاهش خواهد یافت.بر اساس این تحقیقات با وجود این کاهش، مسیحیان همچنان بزرگترین گروه مذهبی قاره اروپا باقی می‌مانند و جمعیت مسلمانان از ۵/۹ درصد در سال ۲۰۱۰ به ده درصد در سال ۲۰۵۰ افزایش خواهد یافت.
 

نکات اصلی پژوهش استفان بولیوان، استاد الهیات دانشگاه سنت مری:

 • جمهوری چک با ۹۱ درصد، بیشترین آمار جوانان (۱۶ تا ۲۹ سال) بدون مذهب را دارد.
 • لهستان با ۱۷ درصد، دارای کمترین جمعیت جوانان روی‌گردان از دین است.
 • بیشتر جوانان در کشورهای استونی، سوئد، هلند، بریتانیا، مجارستان، بلژیک، فرانسه، دانمارک، فنلاند، نروژ و اسپانیا با مذهب رابطه‌ای ندارند.
 • بیشترین جمعیت جوانان مسیحی را می‌توان در لهستان با ۸۳ درصد، لیتوانی با ۷۴ درصد و ایرلند با ۵۹ درصد یافت.
 • کمترین جمعیت جوانان مسیحی را جمهوری چک با ۹ درصد، سوئد با ۱۸ درصد و هلند با ۱۹ درصد داراست.
 • بیشترین جمعیت جوانان مسلمان در کشورهای فرانسه، بلژیک و اتریش زندگی می‌کنند.

استفان بولیوان، استاد الهیات و مسئول این پژوهش معتقد است که در این داده‌ها می‌توان نکات جالبی را مشاهده کرد. وی می‌گوید که برای مثال بر خلاف گزارش‌های اخیر در ایرلند، باور مذهبی جوانان در مقایسه با استانداردهای کشورهای پیشرفته دیگر در اروپا همچنان بسیار بالاست.

وی می‌افزاید: «در مقابل کشورهایی مانند لیتوانی، بلژیک، هلند و اتریش که به طور سنتی دارای فرهنگ قوی مذهبی بوده‌اند در نسل‌های آینده در زمینه مذهب دچار مشکل خواهند شد.»


منبع: EuroNews


 • س _ پور اسد
  ۲۷ فروردين ۹۸ ، ۲۱:۴۹
  سلام و وقت بخیر ... اینکه در اروپای داعیه دار "جدایی دین" از سایر شئون زندگی این اتفاق افتاده ؛ بنظر چندان غیر محتمل نیست ... باید مواظب و مراقب حفظ جوانان خودمان هم باشیم ..... 
  باتشکر از جناب ساقی بابت این بازنشر ..... وفقکم
  پاسخ سردبیر:
  سلام، بلاشک جدایی جوانان از هر نوع دینی تاسف بر انگیز بوده و بعقیده حقیر وجود مسیحیت به مراتب بهتر از آتئیسم و اباحه گری است...
  با تشکر از اظهار نظر حضرتعالی...
 • مهدیه
  ۳۰ فروردين ۹۸ ، ۱۱:۳۹
  من اعتقادم بر اینه که بیشتر از این ها در سال 2050 مسلمان خواهند شد ... ان شاالله
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی