پژوهش های حقوق و ادیان | یهودیت، تورات، تلمود، صهیونیسم

مرجع معرفی و بررسی آموزه های حقوق یهود و اسلام | یهود شناسی | دانلود تورات فارسی و تلمود | صهیونیسم | اسرائیل
«پژوهش های حقوق و ادیان» | تورات | یهودیت | اشکالات وارد بر یهود | اسرائیلیهودیت - اسلام - یهود شناسی - تورات - تلمودصهیونیسم | یهودیت | دانلود تورات فارسی | دانلود تلمود فارسی | دانلود کتاب تولد اسرائیلیهودیت | یهود شناسی | صهیونیسم چیست | تورات - تلمود - انجمن کلیمیان تهرانمطالعات یهود | مطالعات صهیونیسم | تورات فارسی | ترجمه فارسی تلمود | یهودیت | دانلود کتابتورات - یهود شناسی - فیلم حضرت موسی - فیلم خروج و خدایان - فیلم های دینی هالیووددانلود تورات - دانلود تلمود - دانلود کتاب تولد اسرائیل - دانلود کتاب دنیا بازیچه یهود - کتابخانه ادیانمقالات یهود شناسی - مقالات صهیونیسم - مقاله دینی - مقالات ادیان - صهیونیسم - اسرائیلکتاب مقدس - دانلود تورات - دانلود عهد عتیق - دانلود عهد جدیددانلود تورات - تلمود - یهود شناسی - اسرائیل - صهیونیسمسید ابوالفضل ساقی - اساتید ادیان - اساتید یهود شناسی - حقوق دینیکتابخانه مجازی ادیان - یهودیت - صهیونیسم - اسرائیل - تلمود فارسی- تورات فارسی
دانلود تورات فارسی - دانلود ترجمه فارسی تورات - دانلود تورات بدون سانسور - دانلود تورات فارسی پی دی اف - دانلود تورات دو زبانه تلمود - دانلود کتاب تلمود - تلمود فارسی - دانلود ترجمه فارسی تلمود - دانلود تلمود رایگان دانلود دائرة المعارف جودائیکا - دانلود دانشنامه یهودی
پژوهش های حقوق و ادیان
مرجع تخصصی مطالعه حقوق یهود و اسلام
مرجع دانلود عهد عتیق، تورات، تلمود، اوستا و قرآن
یهود شناسی - بانک جامع اطلاعاتی صهیونیسم - پژوهش های حقوق و ادیان
 
نام اثر: اعدام در حقوق یهود و اسلام
مولف: سید ابوالفضل ساقی
جوایز:
  • اثر برگزیده در پانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان (1399)
انتشارات: مرکز پژوهش دانشگاه علوم اسلامی رضوی
ارزیاب های علمی:

- دکتر حسین سلیمانی (استادیار دانشگاه مفید قم)

- دکتر محمد علی سعیدی (استادیار دانشگاه رضوی)

معرفی کتاب:

   شباهت های فوق العاده بین نظام کیفری یهودی و اسلامی در سیاست های جنایی، تعریف جرایم موجب اعدام، کیفیت اعدام ها و حتی کارکرد سازمان کهانت یهودی و فقاهت اسلامی، برخی اندیشمندان را بر آن داشته که قائل به اقتباس حقوق اسلامی از شریعت یهودی در احکام مجازات اعدام باشند. بلاشک بررسی صحت و سقم این مسئله، نیازمند مطالعه موشکافانه این دو نظام در احکام کیفری مربوط به مجازات اعدام، بر اساس اصول مسلم حقوقی و منطقی است؛ که مع الاسف نادر اند تحقیقاتی که این مسئله را جزئی و مصداقی، بررسی و مطالعه کنند. آیین یهود و اسلام نگاه مشترکی در بسیاری از جرایم از جمله قتل، زنا، لواط، ارتداد دارند و نسبت به این امور سیاست جنایی خشن و سختی را در پیش گرفته اند. مطالعه تطبیقی «اعدام در حقوق یهود و اسلام» ، یافته های جدید و جالبی از هر دو دین بدست می دهد که شاید تا کنون مورد غفلت علمای هر دو دین بوده باشد.

   کتاب «اعدام در حقوق یهود و اسلام» با تکیه بر روش های دقیق علمی و مطالعات تطبیقی، یک به یک جرایم موجب اعدام را از نگاه هر دو دین زیر ذره بین برده و نتایج بسیار جالبی را استخراج کرده است. مطالعه تطبیقی اصول و احکام حقوقی یهودی و اسلامی با عنایت به اصول حقوقی دنیای امروز، و بررسی وضعیت اعدام در اسرائیل و کشورهای اسلامی از دیگر موضوعات کتاب حاضر است.

یکی از شاخصه های ممتاز اثر حاضر استفاده از منابع دست اول در آیین یهود و اسلام می باشد. نویسنده برای بیان دیدگاه یهود و اسلام، از منابع دست اولی همچون قرآن و تورات، و در بخش فقهی جواهرالکلام و تلمود بهره برده و در مواردی که بین علما اختلاف نظر وجود داشته به نظر مشهور فقها و خاخام ها تمسک شده است. کتاب حاضر بطور تخصصی و تحلیلی فقط در موضوع قتل و جرایم مستوجب اعدام مطالعه داشته و با عینک نقد و انتقاد به جزئیات و ریز احکام پرداخته است. بررسی شبهات حقوقی در حیطه قتل و اعدام از ارکان اصلی پروژه است و سعی نویسنده بر این بوده از موازی کاری خودداری نموده و مطالب مهمی که تحت پوشش تحقیقات مشابه نمی باشد را، مورد ذکر و بررسی قرار دهد و اثری با محتوای جدید فراهم آورد. ویژگی ممتاز اثر حاضر نسبت به سایر آثاری که در حوزه مطالعه تطبیق شریعت یهودی و اسلامی نگاشته شده، بهره مندی از مهمترین و بزرگترین منبع فقهی یهود، یعنی «تلمود» می باشد. اهتمام نویسنده بر این بوده بطور برابر به اسلام و یهود پرداخته شود.

   معرفی دقیق، متفاوت و کاربردی تلمود، ابواب و فصول آن تحت عنوان فصل «درآمدی بر فقه یهودی» از دیگر ویژگی های ممتاز کتاب حاضر است. تبیین محتوای سدرهای 6 گانه میشنا و تشریح یک به یک ابواب «سدر نزیقین» که مشتمل بر احکام حقوقی و کیفری تلمود می باشد از دیگر موضوعات مطرح شده در این فصل است. از آنجا که حجم بالای تلمود می تواند منجر به ایجاد سردرگمی های احتمالی گردد، ذکر محتوای ابواب تلمود به شیوه ای کاربردی می تواند به پژوهشگران کمک کند تا بتوانند به راحتی موضوع مطلوب خود را در تلمود بیابند.


دانلود رایگان 60 صفحه اول

دریافت
حجم: 828 کیلوبایت


نظرات (۱)

۱۷ آذر ۹۸ ، ۰۰:۱۷ س _ پور اسد

سلام و خدا قوت

ضمن عرض تبریک بابت توفیق در امر طبع و کتابت اولین محصول مساعی حضرتعالی در امر پژوهشهای حقوق ادیان خاصه "یهود و اسلام " و حسن انتخاب نام جدید این پایگاه وزین و موثق علمی-معنوی ؛ در پاراگراف 1- مرقوم شده که :بعلت موجود نبودن تلمود در ایران و به تبع آن، موجود نبودن ترجمه فارسی آن، غالب محققین تنها با تکیه بر تورات تحقیقاتی ناقص ارائه داده اند که خوشبختانه اثر حاضر با تکیه بر تلمود، از این موضوع مصون می باشد

مستدعی است نحوه دسترسی به متن فارسی تلمود به رغم مشکلات پیش گفته را نیز تبیین فرمایید.

-همچنین این سئوال برایم پیش آمده که با توجه به :مبحث چهارم: ادله اثبات قتل در یهودیت و اسلام مضاف بر سه دلیل یادشده "علم قاضی" در اثبات جرم در آیین یهود  وجهی دارد یا خیر؟

آرزومند توفیقات روزافزون شما سیدعزیز در خلق و طبع آثارموثر جدید بوده و هستم

وفقکم و ایانا 

پاسخ:
سلام و عرض احترام؛ خیلی ممنونم از نظر لطف حضرتعالی...
در خصوص پرسش جنابعالی، متاسفانه متن فارسی شده از تلمود وجود ندارد و تنها برخی نسخ انگلیسی تلمود آن هم به سختی قابل دسترس است. از این جهت خلا زیادی در زمینه مطالعات ادیان احساس می شود.
اما در خصوص سوال دوم، باید عرض شود در یهودیت تنها شهادت دو مرد عادل در اثبات قتل معتبر است که البته موارد شاذ و نادر دیگری هم در متون یهودی وجود دارد که در کتاب بدان اشاره شده است. سربلند باشید.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.