پژوهش های حقوق و ادیان

مرجع معرفی و بررسی آموزه های حقوق دینی (بانک جامع اطلاعاتی صهیونیسم)
«پژوهش های حقوق و ادیان» | تورات | یهودیت | اشکالات وارد بر یهود | اسرائیل
«بانک جامع اطلاعاتی صهیونیسم» پس از این با نام «پژوهش های حقوق و ادیان»، ضمن تاکید بر پیوند «دانش حقوق» و «معارف ادیان»، علاوه بر سرفصل های سابق، به موضوعات میان رشته ای نیز خواهد پرداخت.

مقدمه

یهودیان در طول زمان های مختلف نام ها و اسامی متفاوتی را تجربه کرده اند و معروفترین آن ها عبرانی، بنی اسرائیل و یهودی است. در این مطلب، به بررسی معنا، ریشه و وجه تسمیه «یهودی» می پردازیم.

وجه تسمیه سومین نام قوم اسرائیل: یهودی

در باب وجه تسمیه و ریشه «یهودی» اقوال زیادی مطرح شده است. در اینجا 3 قول مشهور و قوی تر را ذکر می کنیم:

قول اول: حضرت یعقوب (اسرائیل) دارای 12 فرزند بوده که نام هایشان: رئوبن، شمعون، لاوی، یهودا، یساکار، زبولون، دان، نفتالی، اشیر، جاد، یوسف و بنیامین است که هر کدام قبیله ای را به وجود آوردند و به قبائل دوازده گانه معروف شدند. یعقوب برای اتحاد بین فرزندانش امر کرده بود که همه فرزندانش از یهودا اطاعت کنند. گفته می شود نام یهودکه به قوم بنی اسرائیل بعد از موسی اطلاق می شود از یهودا گرفته شده است. [1]

قول دوم: یکی از مفسران اسلامی می گوید یهود به معنای هدایت یافته است و علت انتساب آن به قوم موسی، توبه و بازگشت آن ها از گوساله پرستی است [2](در بخش تاریخچه یهود این ماجرا را به طور کامل نقل خواهیم کرد.)

قول سوم: برخی واژه یهود را عربی نمی دانند بلکه آن را عبری دانسته و معتقدند مشتق از واژه یَهُوه است. آمده است که به موسی وحی شد :یَهُوَ یعنی پرستش خدای بزرگ را به قومت معرفی کن [3] ؛ و نیز بنا به واقعه ای که در سِفرِ خروج (بخوانید  SEFRE) باب بیستم تورات فعلی (یعنی تورات تحریف شده) آمده، موسی به کوه طور رفته و با خداوند گفت و گو کرد و خداوند فرامین ده گانه را که به «ده فرمان موسی» معروف است به وی ابلاغ نمود. در این فرامین از خداوند با نام یَهُوه یاد شده ؛ به همین منظور عده ای علت نامگذاری پیروان دین موسی به یهود (گرفته شده از یَهُوه) را از این جهت می دانند [4].

آیا یهودیان با بنی اسرائیل تفاوت دارند؟

برخی معتقدند قرآن کریم برای تفکیک بین نژاد یهودیان و آیین یهودیت از دو اصطلاح «الیهود» و «بنی اسرائیل» استفاده می‌کند به این صورت که هر گاه می‌خواهد از اولاد اسحاق (ع) نام ببرد و آنان را از جهت نژادی مورد اشاره قرار دهد ، از لفظ « بنی اسرائیل » استفاده می‌کند و هر گاه می‌خواهد از این افراد به عنوان پیروان یک آیین نام ببرد از اصطلاح «الیهود» بهره می‌گیرد.

اما بانگاهی ظریف تر در می یابیم که در قرآن طرفِ مقابل عهد خداوند، بنی اسرائیل ذکر شده نه پیروان آیین یهود.[5]  از نص صریح قرآن کریم نتیجه می شود که اوامر و نواهی منقول در تورات و بطور کلی «دین یهود» مختص به بنی اسرائیل است و بس. بر این اساس از نگاه قرآن کریم، یهود و بنی اسرائیل مترادف می باشند.
موید این ادعا، آیاتی از قرآن کریم است که بیان می دارد تنها پیامبر خاتم دعوت جهانی داشته (اعراف 158) و سایر انبیا از جمله انبیای بنی اسرائیل دعوتشان متوجه قوم خودشان بوده است. (نوح 1-2)


نویسنده: سید ابوالفضل ساقی


[1] . تاریخ جامع ادیان و مذاهب جهان ،عبدالله مبلغی آبادانی ص317 و موسی از دیدگاه قرآن، محسن بینا، ج اول، ص ۲۷۴

[2] . همان ص 317

[3] . تاریخ جامع ادیان، جان بی ناس، ترجمه علی اصغر حکمت، ج سوم، 1354، نشر پیروز، تهران، ص 332

[4] . تورات باب بیستم ، سفر پیدایش

[5] . یا بَنِی إِسْرائِیلَ اذْکُرُوا نِعْمَتِیَ الَّتِی أَنْعَمْتُ عَلَیْکُمْ وَ أَوْفُوا بِعَهْدِی أُوفِ بِعَهْدِکُمْ وَ إِیَّایَ فَارْهَبُونِ ، آیه 40 سوره بقره

نظرات بدون تایید نمایش داده می شوند. (۳)

۳۰ تیر ۹۵ ، ۲۰:۲۵ محمدرضا مومنیان
ممنون
۲۸ تیر ۹۵ ، ۲۳:۲۰ یک برانداز نرم
+
خدا قوت
👌 👌 👌 👌 ..............
وفقک الله .. یاحق
پاسخ:
سربلند باشید...

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی