پژوهش های حقوق و ادیان

مرجع معرفی و بررسی آموزه های شریعت یهودی و اسلامی (بانک جامع اطلاعاتی صهیونیسم)
«پژوهش های حقوق و ادیان» | تورات | یهودیت | اشکالات وارد بر یهود | اسرائیل
تازه های کتابخانه
«پژوهش های حقوق و ادیان»
اولین مرجع تخصصی معرفی، نقد و بررسی آموزه های حقوقی در ادیان

«بانک جامع اطلاعاتی صهیونیسم» سابق

#یادداشت 21

دکتر فاروق صفی زاده، متولد 1346 در استان آذربایجان غربی - و ظاهرا اهل سنت- است. صفی زاده بنا بر ادعای خودش علاوه بر لیسانس و فوق لیسانس الهیات و معارف، دارای 6 دکتری و 2 فوق دکتری است. وی تا کنون 2000 مقاله نوشته است. (+)

در خصوص تعداد کتابهای تالیفی او، سه روایت وارد شده است!:

1- بنابر اولین روایت که در وبلاگ شخصی صفی زاده آمده، وی تا سال 1390 حدود 320 جلد کتاب نوشته است.(+)

 

2- بنا بر دومین روایت که در خبرگزاری فارس منتشر شده، وی تا سال 1391، 347 کتاب نوشته است. (یعنی در طول این یکسال 27 جلد کتاب چاپ کرده است.) (+)

 

3- طبق روایت سوم که در اینستاگرام برنامه تلویزیونی «خانه شما» (شبکه شما) منتشر شده، وی تا سال 1394 حدود 540 جلد کتاب نوشته است. یعنی طی دو سه سال، حدود 200 کتاب به چاپ رسانده است. حدودا ماهی 5 کتاب. هر هفته یک کتاب بیرون داده اند. حقیقتا سال پر برکتی را پشت سر گذاشته اند. (+)

صفی زاده همچنین مدعی است که در سن 24 سالگی به درجه اجتهاد در فقه شافعی نیز رسیده و یک رساله توضیح المسائل هم در پاکستان چاپ کرده است. (و قاعدتا الان باید مفتی و مرجع تقلید هم باشد.). صفی زاده هم اکنون نیز در حال طی کردن مراحل و پله های موفقیت با سرعت نور است!

زمان لازم برای این حجم از پژوهش، حداقل 100 سال!

به راستی راز موفقیت این ابر نابغه ایرانی در این سن و سال نسبتا کم چیست؟ آیا صفی زاده از قدرت های ماورایی یا ارتباط با ارواح و اجنه برخوردار است؟ برای این حجم از کار علمی توسط یک انسان عادی، حداقل باید بیش از 100 سال عمر مفید کرد. محاسبات نشان می دهد:

صفی زاده اگر برای هر کتابش فقط دو ماه وقت گذاشته باشد، در واقع 58 سال از عمرش را مشغول نوشتن کتاب بوده است. اگر برای هر مقاله فقط 5 روز وقت گذاشته باشد، 27 سال از عمر خود را مشغول نگارش مقاله بوده است. صفی زاده مدعی است با ده زبان هم آشنایی کامل دارد، (+) که اگر برای هر زبان شش ماه وقت گذاشته باشد، حدود 5 سال از عمرش را هم صرف زبان آموزی کرده است. اگر برای هر یک از لیسانس و فوق لیسانس و 6 دکتری و 2 فوق دکتری هم، در بعیدترین فرض دو سال وقت گذاشته باشد، جمعا 20 سال صرف آموزش آکادمیک کرده است.

بنا بر این فرضیات، (با صرف نظر از آموزش ابتدایی و راهنمایی و متوسطه) صفی زاده اگر از لحظه تولد هم شروع به نوشتن کتاب و مقاله کرده باشد، باز هم 57 سال کم می آید و او باید الان 109 سال داشته باشد نه 52 سال. نبوغ و اقدامات او غیرطبیعی و غیر قابل باور است.

راز موفقیت صفی زاده

اما حقیقتا راز موفقیت این فوق پروفسور، که برخی از قول او گفته اند  70 درصد جانبازی دارد (+) چیست؟ کنکاش ها در آثار صفی زاده نشان می دهد، برخی آثار او شباهت زیادی به آثاری دارد که سال ها پیش توسط دیگران به چاپ رسیده است. این شباهت ها به گونه ای است که بسیاری از صفحات برخی آثار او بعضا مطابقت صددرصدی و بعضا مشابهت با آثار دیگران دارد. در این باره سه احتمال وجود دارد:

احتمال اول، شاید دیگران از آثار او کپی برداری کرده اند. با توجه به اینکه معمولا آثار دیگران، پیش از آثار صفی زاده به چاپ رسیده، این احتمال بعید بنظر می رسد.

احتمال دوم، شاید صفی زاده اقدام به سرقت علمی و کپی برداری از آثار و زحمات علمی دیگران کرده که در این صورت این عمل، رفتار بسیار زشتی است که باید از سوی صاحبان آثار حتما پیگیری شود.

احتمال سوم، صفی زاده بدون آگاهی از آثار دیگران، صرفا اقدام به موازی کاری کرده است. این ها صرفا سه احتمال است و ممکن است هر سه احتمال غلط باشند.

برای نمونه کتاب «خود آموز خط و زبان عبری» اثر صفی زاده که انتشارات «ایران جام» آن را به زیور طبع آراسته، جز چند صفحه ابتدایی، باقی مطالب مشابهت زیادی با مجموعه ای دارد که تحت عنوان «عبری بیاموزیم» توسط انجمن کلیمیان تهران تهیه شده است. (+) این مجموعه متشکل از سلسله مقالات «عبری بیاموزیم» اثر رحمن دلرحیم و آرش آبائی است که در نشریه بینا از سال 1378 تا 1389 منتشر شده است. (+)

چنانکه مشاهده می شود، بسیاری از صفحات این دو اثر، گویا فتوکپی از یکدیگرند.

طبق آنچه ذکر شد، اگر اتهام اول مبنی بر کپی برداری از آثار دیگران صحیح باشد، صفی زاده مرتکب جرم «چاپ آثار دیگران به نام خود» شده است. مطابق ماده 23 قانون حمایت از مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 1348 هر کس تمام یا قسمتی از اثر را به نام خود نشر، پخش یا عرضه کند علاوه بر جبران خسارت، به حبس از 6 ماه تا 3 سال محکوم خواهد شد. قابل ذکر است که اینجانب صحت این احتمال را تایید نکرده و تاکید می کنم تشخیص این امر با مقام قضایی است و ما هیچ اتهامی به هیچ شخصی وارد نمی کنیم.

برخی افراد آگاه نیز اظهار داشته اند که بعضی از آثار صفی زاده شباهت زیادی به آثاری دارد که یا نویسندگان آن آثار از دنیا رفته اند و یا آن آثار در خارج از کشور منتشر شده است. به طور مثال وی کتابی تحت عنوان «کبالا عرفان آریایی یهود» با نام خود منتشر کرده است که تمام بخش عرفان یهودی آن - که بیش از نیمی از کتاب را تشکیل میدهد،- عینا متن حروفچینی شده ی کتابی است با عنوان «کبالا برای همه» اثر فیلیپ برگکه به فارسی در امریکا به چاپ رسیده است. (این ادعا برای ما اثبات نشده و مجددا تاکید می شود ما هیچ اتهامی را علیه صفی زاده وارد نمی دانیم.)

در خصوص دسته ای دیگر از آثار صفی زاده باید گفت، برخی کتاب های او جزء آثار علمی به شمار نرفته و ارزش آن ها، همتراز با کتاب های «رنگ آمیزی کودکان» است. بطور مثال وی کتابی تحت عنوان «آثار و خدمات علمی فرهنگی پروفسور دکتر فاروق صفی زاده» به چاپ رسانده که جز مشتی مطالب شخصی و بی ارزش، چیز دیگری در بر ندارد. این کتاب تنها 40 صفحه دارد! (+)

و اما اندر احوالات 2000 مقاله صفی زاده...

اما در خصوص 2000 مقاله صفی زاده این اطمینان را داریم که بسیاری از آن ها هیچ استناد و ارجاع صحیح یا دقیقی ندارند. از این رو بسیاری از مقالات وی غالبا ادعاهای بی پایه و صرفا گزافه گویی و فرضیه های پوچ و بی ارزش است.

صفی زاده خود را «پروفسور» می نامد. چنانکه می دانیم لقب پروفسور به «استاد تمام» در مراکز علمی و دانشگاهی اطلاق می شود. این در حالیست که صفی زاده، فاقد چنین درجه ­ی علمی است. از این جهت نیز بر او انتقاد وارد است. اما در نهایت آیا صفی زاده یک نابغه است یا یک متقلب بزرگ؟ این سوالی است که پاسخ آن از عهده ما خارج بوده و ما هیچ اتهامی را علیه او مطرح نکرده و تشخیص امر را به مقام قضایی صالح واگذار می کنیم.

سخن پایانی...

در پایان باید گفت واقعا مایه تاسف است که چنین شخصیتی مرجع علمی کوروش پرستان و ملی گراهای افراطی است. در صفحات متعدد ملی گراهای افراطی، بسیار مشاهده شده که این افراد برای اثبات فضائل کوروش و ایران باستان، به سخنان حضرت استاد صفی زاده استناد کرده اند. همین موضوع خود نشان می دهد این جناح کوچک از حیث پشتوانه علمی و تاریخی، چقدر ضعیف و بی ریشه و بی بنیه است.

فهرست کتاب های ثبت شده ی صفی زاده از لینک زیر قابل مشاهده است. مستدعی است صاحبان آثار و نویسندگان محترم چنانچه آثار مشابه خود را در فهرست آثار علامه! مشاهده کردند، حتما به مراجع قضایی شکایت ببرند تا تکلیف این وضع روشن گردد.

+فهرست آثار علامه فاروق صفی زاده


سید ابوالفضل ساقی

3 بهمن 1398


نظرات (۴)

بنظر میرسد این شخص روابط جالبی با اسرائیل داشته باشد

۰۳ بهمن ۹۸ ، ۲۱:۴۴ س _ پور اسد

سلام سیدجان .... از آنجا که پیگیری مدعی العموم فعلا" قائم به شکایت شاکی خصوصی است ... با این حال و روز دستگاه قضا و بی سروسامانی بازار خرید و فروش عناوین و مدارک دانشگاهی .... آنچه البته بجایی نرسد ! فریاد است ... صدا و سیما هم که نشان داده ید طولایی در دامن زدن به معرفی اینگونه مطالب مشکوک و شبه ناک دارد (نظیر معرفی کودک ایرانی نابغه که با کمپانی تسلا همکاری دارد در برنامه ناموثق رشیدپور و .... )پیگیری و تحقیق هم که بماند...

والامر الیکم

پاسخ:
سلام و رحمت خدا بر شما... حق با شماست و بنده که غیر ذی نفع هستم دستم به جایی بند نیست. لکن با چندنفر از نویسندگان آثار تلفنی صحبت کردم و قول پیگیری داده اند، تا ببینیم چه می شود. زمانی تصمیم گرفتم چنین مطلبی بنویسم که کسی پیام داد و از من آدرس ایمیل جناب علامه را برای راهنمایی و مشاوره خواسته بود.
ممنونم از حضور و همراهی شما...

بنده به شخصه فکر میکنم مورد ایشان از سنخ مورد آقای مجتبی شرکا معروف به ارد بزرگ (!) است: گنده سازی یک بدبخت که خودش ابزار و آلت دستی بیش نیست، از طرف برخی نهادهای داخلی برای برخی همسایه های خارجی مثل افغانستان و هندوستان با اهداف خاص. بیخیال باشید

پاسخ:
بله، احتمالش وجود داره. البته خود صفی زاده اهمیتی نداره، اما سرایت جهلش به دیگران نگران کننده ست.
ممنون از شما...

آقا سیّد مطالبی که درج فرموده بودید، رؤیت شد. فارغ از چند و چون عقاید، نوشته های جنابعالی به تبعیت از جناب پورپیرار بود. بحث کوروش کبیر به روایت مفسرین و علمای تاریخ،ذوالقرنین قرآن کریم است. و ایرانیان به روایت رسول مکرم اسلام (ص)، «حب الوطن من الایمان» وطن خود را دوست میدارند و کوروش کبیر را بایست بر مبنایِ زمان و مکان قضاوت کرد. کوروش کبیر تابع پیامبر زمان خویش بوده است. در باب استاد صفی زاده یقیناً حضرتعالی به علم لُدن باور دارید و ایراد اتهام در باب کپی قطعاً کذب محض بوده و برچسبی ناچسپیدنی است. ایراد اتهام بر مبنای تعلقات گروهی و حزبی و عقیدتی ناروا و نابخشودنی است. «الغیبه اشد من الزنا»

پاسخ:
سلام و تشکر از نظر خوبتان
1-مدت ها قبل در پست «ایران یا اسلام؟» عقیده ام را راجع به ملی گرایی بیان کرده ام و تاریخ شکوهمند ایران باستان مورد افتخار بنده بوده و عقاید اشخاص افراطی همچون پورپیرار ابدا مورد تایید من نیست.
2-مفسرین و علما نه، بلکه تنها عده ای از مفسرین از روی قرائن (و نه شواهد) حدسیات و فرضیاتی راجع به ذوالقرنین بودن کوروش ارائه کرده اند که قابل اثبات نیست. (اگر چه قابل نفی هست ولی به آن ورود نمی کنم.)
3-ما مستندات مان را راجع به احتمال کپی کاری علامه ارائه کردیم، شما چه مستندی برای حکم برائت دارید؟
4- اتهام تعلقات گروهی و ... از طرف ما نبوده و کاربران اظهار نظر کرده اند. با آرزوی موفقیت
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">